Jak przechowywać kawę ziarnistą i zmieloną? 0
Jak przechowywać kawę ziarnistą i zmieloną?

Jak każdy prawdziwy smakosz kawy pewnie i Ty znalazłeś swój ulubiony rodzaj ziaren. Kiedy otwierasz nowe opakowanie - zapach świeżo palonego ziarna wypełnia całe pomieszczenie i pobudza nasz zmysł węchu w stu procentach. Nie ma nic piękniejszego niż zapach świeżej kawy! Za świeżością ziaren kryje się nie tylko zapach ale również smak naszego naparu. Jak przechowywać ziarna kawy, aby kawa nie psuła się i jednocześnie zachowała cały aromat i smak? Dziś opiszemy jak prawidłowo przechowywać kawę ziarnistą.

  1. Przechowywanie kawy w lodówce
  2. Szklane i metalowe pojemniki
  3. W czym przechowywać kawę ziarnistą?
  4. W czym przechowywać zmieloną kawę?
  5. Termin ważności kaw
  6. Gdzie przechowywać kawę ziarnistą?

Przechowywanie kawy w lodówce

Któż nie spotkał się z takim sposobem przechowywania kawy lub o nim nie słyszał? Jak myślicie jest to hit czy mit?

Niektóre portale wspominają nawet o przechowywaniu kawy ziarnistej czy też kawy mielonej w zamrażarce. Nie szukajcie żadnych artykułów na ten temat, ponieważ jest to totalny absurd! Robiły tak na przykład nasze babcie, nie zdając sobie sprawy, jak duży wpływ ma owe zachowanie na jakość naszych ulubionych ziaren kawy. Kawa posiada bardzo duże powinowactwo do naturalnego przyciągania wilgoci. Jak wiemy - ziarno kawy, aby się w żaden sposób nie zepsuło, powinno być przechowywane w suchych warunkach. Umieszczenie kawy w lodówce czy zamrażanie kawy nie będzie dobrym rozwiązaniem - ziarna bardzo szybko może pokryć pleśń.

Kolejny powód dla którego oba wspomniane miejsca nie są dobrymi warunkami dla naszych ziaren? Zapachy. Ziarna kawy błyskawicznie absorbują zapachy ze środowiska w którym się znajdują. Chyba nikt z nas nie chce pić kawy o aromacie kiełbasy, wędlin czy też serów? Przechowywanie ziaren kawy w ten sposób spowoduje, że pochłoną wszystko co aktualnie znajdzie się obok nich w lodówce.

przechowywanie kawy w lodówce

W tym momencie może nasunąć się myśl: co jeżeli chcielibyśmy przechować kawę w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku? Przecież w takim przypadku nie dostanie się do wnętrza ani wilgoć ani niepożądany zapach. Wydawałoby się, że jeden i drugi aspekt zostaje wyeliminowany. Niekoniecznie jest to prawdą. Czy widzieliście kiedykolwiek aby w sklepie ziarna były przechowywane w chłodniach? Czy raczej wszystkie kawy ładnie leżą na półkach i czekają na swojego kupca-kawosza?

Przechowywanie kawy w temperaturze pokojowej ma kolosalne znaczenie. Gdy kawa ziarnista uzyska zbyt niską temperaturę, a następnie umieścimy ją w temperaturze pokojowej - wywoła to efekt skraplania, a uzyskamy go właśnie po wyjęciu ziaren umieszczonych w hermetycznym pojemniku z lodówki.

Jeśli zatem wilgoć nie przedostanie się do naszych ziaren bezpośrednio ze środowiska - może powstać w czasie wyjęcia ziaren z lodówki pomimo szczelnie zamkniętego pojemnika!

Zbyt niska temperatura kawy ziarnistej ma wpływ na jej świeżość oraz na olejki eteryczne zawarte w ziarnach, a przecież to one odpowiadają za smak i jej aromat. Neutralizacja i obniżenie zawartość olejków spowoduje, że po zaparzeniu kawy odczuwalne pozostaną jedynie orzechy i migdały. Bardziej subtelne nuty jak wiśnia w czekoladzie, czy tez nuta suszonych owoców pozostaną jedynie naszym wspomnieniem. Krótko podsumowując - unikamy niskich temperatur oraz staramy się nie przechowywać kawy ziarnistej w szczelnej paczce.

Szklane lub metalowe pojemniki.

Do dnia dzisiejszego wierzymy w przekonania, że kawę ziarnistą należy przesypać do szklanego słoika lub umieścić w metalowej puszce. Może dlatego, że często spotykamy się z takim widokiem w małych sklepikach ze "świeżo paloną kawą".

Ziarna kawy możemy umieścić w szklanym pojemniku tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy - jeśli całość ma służyć nam jako ozdoba i szklany słoik do przechowywania ziaren znajdzie się na półce. Drugi - w przypadku gdy przechowywana kawa zostanie schowana do szafki, czyli w zaciemnione miejsce. Pamiętajmy bowiem, że promienie słoneczne wpływają negatywnie na walory smakowe. Działanie na ziarna światłem słonecznym jest pożądane jedynie w momencie pobytu w palarniach gdzie ziarna w pierwszej kolejności są wysypywane w nasłonecznionej nawierzchni.

Przechowywanie kaw w metalowych pojemnikach negatywnie wpływa na jej smak. Pojawia się jeszcze jeden problem jeśli chodzi o przechowywanie dobrej kawy w szczelnym pojemniku wielorazowego użytku - aktualnie znajdujące się ziarna kawy chłoną zapachy ziaren, które były przechowywane w pojemniku wcześniej. Należałoby zatem do każdej kawy używać innego pojemnika.

kawa ziarnista w metalowym pojemniku
kawa ziarnista w szklanym słoju

W czym przechowywać kawę ziarnistą?

Najlepsze miejsce, aby przechowywać kawę to... po prostu nasza kuchenna szafka. Zacienione miejsce z temperaturą pokojową i brakiem wilgoci. Co jeszcze lubi kawa? Swoje oryginalne opakowanie! Starajmy się zatem pozostawić ziarna w opakowaniu, w którym przynieśliśmy ją do domu. Opakowania, w których kupujemy kawę są wykonane z dobrej jakości trwałych materiałów dlatego zapobiegają przedostaniu się wilgoci do środka. Są zazwyczaj wykonane z ciemnego materiału oraz zawierają mikrozaworki - tylko takie opakowanie jest w stanie poradzić sobie z destrukcyjnymi czynnikami zewnętrznymi.

Dlaczego opakowanie kawy ziarniste zawiera jednokierunkowy zawór CO2? Jeżeli kupujemy dobra kawę ziarnistą, która była wypalana tuż przed pakowaniem - ważne jest aby ziaren kawy nie pozbawiać procesu odgazowywania. Trwa on zazwyczaj do 2-3 tygodni po wypalaniu. Podczas tego procesu dwutlenek węgla jest zastępowany tlenem (tzw. proces utleniania kawy), wchodząc w reakcję z olejkami eterycznymi, które odpowiadają za wyjątkowy smak kawy.

Aby nie dopuścić do zwietrzenia kawy ziarnistej, należy pakować ją w specjalne opakowania trójwarstwowe zawierające jednokierunkowe zaworu CO2. Pozwalają one na pozbycie się dwutlenku węgla, nie dopuszczając przy tym na dostanie się tlenu do środka.

Jak zachować świeżość i dobre środowisko po pierwszym otwarciu kawy? Nic prostszego. Aby smak i aromat kawy utrzymywały się jak najdłużej wystarczy pozostawić kawę ziarnistą w opakowaniu producenta. Jedyne co musimy zrobić to zwinąć górną krawędź opakowania, usuwając jednoczenie nadmiar powietrza, a następnie spiąć ją spinaczem biurowym. Do przechowywania kawy ziarnistej nie potrzebujemy zatem żadnych specjalistycznych naczyń typu pojemnik próżniowy. Ziarnom kawy dobrze jest w opakowaniu, w którym do nas dotarły. Wybierając kawę ziarnistą w sklepie warto jednak zwrócić uwagę w co są zapakowane.

W czym przechowywać zmieloną kawę?

Każdy smakosz kaw wie, że najlepiej mielić kawę tuż przed jej zaparzeniem. Przechowywane ziarna kawy lepiej zachowują jej świeżość i dają lepsze doznania smakowe po zaparzeniu naparu.

Zmielona kawa szybciej traci swoje unikalne właściwości. Wcześniejsze zmielenie ziaren kawy wpływa też na utratę aromatu i możemy zapomnieć wtedy o intensywnym zapachu.

W czym przechowywać kawę zmieloną? Dobrym rozwiązaniem w przypadku kawy mielonej jest przechowywanie kawy w pojemniku próżniowym lub wykorzystując szczelny pojemnik ceramiczny. Kawa mielona nie pochłonie wtedy wilgoci i na dłużej utrzyma swój smak i aromat.

kawa zmielona w szklanym pojemniku

Termin ważności kaw.

Jest to kolejny aspekt, którego musimy przestrzegać. Kawa jest produktem spożywczym, który w fabrycznych opakowaniach możemy przechowywać dość długo, bo jak podaje większość palarni, aż do 2 lat. Powinniśmy natomiast wiedzieć, że kawa najlepiej smakuje od 3-4 dni po jej wypaleniu do 4-5 tygodni. Sam ten fakt pokazuje nam, że nie powinniśmy przechowywać kawy zbyt długo ponieważ z czasem będzie najzwyczajniej 'wietrzała' co wpływa ujmująco na aromat i smak. Jeśli zatem zależy Ci na pełnych walorach smakowych - wybór małego opakowania kawy wystarczającego na miesiąc będzie najlepszą opcją.

kawa ziarnista w torbie ze specjalnym zaworkiem

Gdzie przechowywać kawę ziarnistą

Przechowuj kawę w oryginalnym opakowaniu jednakże nie na blacie kuchennym. Nie poleca się również trzymać kawę w pobliżu kuchenki. Do przechowywania kawy najlepiej sprawdzi się kuchenna szafka, w której nie ma wilgoci oraz jest miejsce zacienionym.

Jak przechowywać kawę ziarnistą? Podsumowując: aby poprawnie przechowywać ziarna kawy, chcąc zatrzymać jak najdłużej ich smak i aromat należy przestrzegać kilku ważnych wskazówek.

Żeby kawa zachowała świeżość należy przechowywać ją w oryginalnym opakowaniu w suchym oraz zacienionym miejscu. Pamiętajmy też, że nie przechowujemy ziaren w miejscach gdzie znajduje się zbyt niska temperatura, takich jak lodówka czy zamrażarka. Nie zaleca się również trzymać kawę w przezroczystych pojemnikach narażając ziarna na działanie promieni słonecznych.

Znając sposoby przechowywania kawy, możesz ją teraz umieścić w odpowiednim miejscu, aby ziarna zachowały świeżość i nie straciły swojego naturalnego koloru oraz aromatu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl