Parzenie kawy w dripie, czyli jak parzyć kawę przez papierowy filtr?
Entuzjaści smaku kawy wypracowali jak dotąd kilkadziesiąt sposobów na przygotowywanie aromatycznego napoju, a jednym z nich jest parzenie kawy w dripie. We współczesnych restauracjach metoda ta traktowana jest raczej jako ciekawostka i alternatywny sposób na tworzenie naparu. Wynika to z bardziej powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii zaparzania, niż niechęci do dripperów. Na czym polega przelewanie i jak parzyć kawę w filtrze?
Drip, czyli metoda przelewowa. Na czym polega parzenie kawy w filtrze?
Termin drip wiąże się z anglojęzycznym sformułowaniem określającym proces skapywania wody (to drip - z angielskiego kapać). W odniesieniu do kawy oznacza on manualną, przelewową metodę tworzenia naparu. Przelewową, czyli taką, która polega na ekstrakcji napoju przy użyciu filtrów. Separatorem fusów w dripie jest papierowy filtr umieszczany nad naczyniem, do którego trafia gotowy napar kawowy, po przesączeniu się przez zmieloną kawę.
Parzenie kawy w filtrze ma ponad stuletnią historię. Pomysłodawczynią tej metody była Melitta Bentz, niemiecka gospodyni domowa, która w 1908 roku opatentowała filtr sporządzony ze zwykłej kartki papieru. Dwa lata później pionierska metoda parzenia kawy została udoskonalona za pomocą okrągłych filtrów nakładanych bezpośrednio na filiżankę. Tak powstała firma i marka Melitta, która z powodzeniem działa do dziś.
Parzenie kawy w dripie – dwie metody wykonywania naparu
Użytkownicy dripperów do parzenia kawy dzielą się na tych, dla których przyjemność wykonywania naparu wiążę się z manualnym procesem przelewania i tych ceniących sobie wygodę w korzystaniu z automatycznych ekspresów przelewowych. Każda z metod przygotowania dripu ma swoje zalety i wady.
W przypadku parzenia kawy w dripie automatycznym proces odbywa się niejako samoistnie. Ekspres przelewowy podgrzewa wodę, przecedza przez zmieloną kawę i przelewa napar do naczynia. W gestii użytkownika pozostaje systematycznie uzupełnianie wody, ziaren kawy i czyszczenie urządzenia. Ręczne parzenie kawy za pomocą dripów manualnych jest bardziej precyzyjne i pozwala wydobyć z naparu pełnię aromatu. Dostarcza także wiele radości miłośnikom kaw przelewowych. Pamiętaj, że w dripie zaparzysz zarówno Arabicę jak i Robustę, a jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma gatunkami dowiesz się z wpisu Kawa Arabika i kawa Robusta - czym się różnią?
Manualne drippery do parzenia kawy w papierowym filtrze
Ręczne drippery charakteryzuje w dużej mierze zunifikowana pojemność. Najczęściej spotykanymi rodzajami dripów są te, które pozwalają na wytworzenie jednej albo dwóch szklanek naparu. Ograniczona pojemność serwera wynika z przyczyn praktycznych – łatwiej rozlewać napar, gdy ciężar naczynia nie utrudnia tego procesu. Naczynia do przelewowego parzenia mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, metalu, szkła lub ceramiki. Posiadają różne kształty i kolory, każdy miłośnika tej metody znajdzie "swój" dripper.
Do parzenia kawy w papierowym filtrze wykorzystuje się stożkowe naczynie nakładane na serwer, do którego skrapla się zaparzona kawa. Papierowy filtr w dripperze jest jednorazowy. Po zaparzeniu zmielonych ziaren wystarczy usunąć filtr wraz z zawartością, a całe naczynie spłukać wodą.
Parzenie kawy w dripie i rodzaje najpopularniejszych dripperów
Dripy do zaparzania kawy firmy Mellita opatruje się nieco tajemniczym symbolem V60. Oznacza on nic innego, jak stożkowy kształt dripa (litera V) i kąt nachylenia jego ścianek (liczba 60). To najpopularniejsza forma dripperów, choć na rynku sprzedażowym znajduje się wiele naczyń w różnorodnych formach – ośmiokątnych, zaokrąglonych czy pofalowanych.
Wśród najbardziej znanych producentów dripperów wyróżnia się m.in. przedsiębiorstwa: Hario, GlowBeans, Kalita, Arita czy Kinto. Flagowymi produktami powyższych firm są np. plastikowy Hario V60, przezroczysty GlowBean Gabi Master oraz stalowy drip Kalita Wave. Do każdego rodzaju drippera stosuje się nieco inny filtr papierowy do parzenia kawy.
Sam zdecyduj, który jest najlepszy dla Ciebie.
Poradnik poprawnego parzenia kawy za pomocą drippera
Powstało wiele poradników dotyczących tego, jak parzyć kawę za pomocą drippera. Ważne jest, by w pierwszej fazie parzenia w dripie namoczyć zmielone ziarna kawy w niewielkiej ilości wody, aby się "otworzyły" i uwolniły aromat - tzw preinfuzja. Koniecznie należy także kontrolować temperaturę wody używanej do parzenia. Każda technika przygotowywania naparu parzonego przelewowo wymaga konkretnych akcesoriów, w szczególności zestawu do dripu, czyli drippera, filtra, serwera, miarki i wagi. Kawa wsypywana do dripa powinna być odpowiednio zmielona, co pozwoli na wydobycie pełni aromatu z ziaren i ułatwi proces ekstrakcji do serwera. Ziarna kawy zmielone zbyt grubo, nie są w stanie przekazać wszystkich swoich walorów smakowych, zmielone zbyt drobno uniemożliwią penetrację wody w głąb kawy.
Zanim kawa zostanie wsypana do naczynia, należy umieścić w nim kompatybilny filtr i przepłukać go wodą. Gotujemy wodę i czekamy, aż przestygnie do osiągnięcia temperatury ok. 90°C. Po wsypaniu określonej miary zmielonych ziaren (ok. 6-9g na 100ml wody), okrężnymi ruchami zalewamy kawę, pozwalając wodzie przenikać do serwera. Wodę nalewajmy powoli, niewielkim strumieniem, tak aby kawa cały czas była przykryta niewielką jej warstwą. Cały proces parzenia kawy w dripperze trwa od 3 do 5 minut. Warto eksperymentować i parzyć kawę w dripie zmieniając proporcje wody, zmielonej kawy a także czas parzenia.
Polecamy kawy do dripa z naszego sklepu:
Kawa Africa Etiopia Sidamo
Kawa arabica z Etiopii. Idealna do metod alternatywnych, w tym parzenia w dripie.
Zobacz w sklepieKawa Colombiana Excelso
Kolumbijska kawa Excelso, możesz ją parzyć w filtrze papierowym.
Zobacz w sklepieKawa Africa Masai Kenia
Kawa afrykańska z Kenii, świetnie nadaje się do parzenia w dripperze.
Zobacz w sklepieParzenie kawy w dripie staje się bardzo popularne
Czy parzenie kawy w dripie wiąże się z efektem "papierowego posmaku" naparu?
Zdecydowanie nie. Kawa z dripa smakuje bardzo dobrze, dlatego, że filtry są neutralne i nie zostawiają efektu papierowego posmaku. Wybierajmy porządne filtry, dobrych marek (v60 lub inne) i delektujmy się pierwszorzędnym naparem kawowym. Warto przepłukać filtr włożony w dripper wrzątkiem przed wsypaniem do niego kawy.
Parzenie kawy w dripie jest jedną z bardziej popularnych metod parzenia kawy i można ją porównać do rytuału, który po kilku parzeniach kawy staje się przyjemnym nawykiem. Stosując przelewową metodę parzenia kawy mamy pełną kontrolę nad efektem, poprzez manipulowanie proporcjami kawy i wody, czasem parzenia i stopniem zmielenia ziaren kawy.
Parzenie kawy w papierowym filtrze – ciekawostki, o których warto wiedzieć
Kawa tworzona metodą przelewową cechuje się dużą zawartością kofeiny - w kubku kawy zaparzonej w przelewie mamy więcej kofeiny niż w podwójnym espresso. Mimo, iż pionierem w dripie byli Niemcy, to technika przelewowa została skutecznie wyparta z kontynentu europejskiego przez ekspresy ciśnieniowe. Dziś drip wraca do łask, choćby za sprawą szerokiego dostępu do kaw jasno palonych wysokiej jakości, jak i rosnącej rzeszy kawoszy stosujących alternatywne metody parzenia kawy.
Wynalezienie dripu jako metody parzenia kawy wynikało z potrzeby zapewnienia większego komfortu degustacji. Chęć ograniczenia ilości fusów w naparze była tak duża, że wykorzystywano nawet kawałki materiałów, aby odsączyć napar od pozostałości. Przełomem okazał się wynalazek Melitty Bentz, a akcesoria do dripu są nieustannie rozwijane i udoskonalane.
W dripie z powodzeniem możemy parzyć kawy zielone. Przeczytaj o tym we wpisie Jak parzyć zieloną kawę (mieloną i ziarnistą)?