![Picie kawy w ciąży i w takcie karmienia piersią](/userdata/public/news/images/21.jpg)
Obawy picia kawy w ciąży wiążą się z obecnością kofeiny. Opinie lekarzy na ten temat są z kolei znacznie podzielone i ostateczna decyzja należy do przyszłej mamy. Kofeina przynosi nam bardzo wiele korzyści, ale czy jest obojętna dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka?
Jak działa kofeina?
Zawarta w kawie kofeina ma przede wszystkim świetne właściwości pobudzające dlatego najczęściej sięgamy po nią w momencie wyczerpania i zmęczenia. Wiele kontrowersji wzbudza wpływ kawy na układ krążenia. Niektóre najnowsze badania wykazały, że spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, a także ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub udaru. Jeśli chodzi o kwestie wzrostu ciśnienia tętniczego - nie udowodniono negatywnego wpływu u osób spożywających kawę. Pomimo wielu badań na temat wpływu kawy na nasz organizm nadal brakuje jednoznacznej odpowiedzi odnośnie bezpieczeństwa spożywania tego napoju w ciąży.
![picie kawy w ciąży](/userdata/public/assets/blogwebp/ciaza/kawa-i-ciaza-3.webp)
Jaki wpływ na płód ma kawa?
<Należy przypomnieć ze kofeina jest substancją bardzo łatwo wchłanianą przez nasz organizm i tak samo szybko przenika przez łożysko do płynu owodniowego. Dla rozwijającego się płodu nie jest to związek obojętny głównie ze względu na narządy dziecka, które nie są w pełni wykształcone. Wątroba przyszłej mamy bez problemu zmetabolizuje kofeinę jednak wątroba dziecka nie jest już w stanie zmetabolizować takich cząsteczek. Czas metabolizmu znacznie się wydłuża - wynosi około 150 godzin! W przypadku dorosłej osoby wynosi on zaledwie 4 godziny. Zaburzenia w przepływie krwi w łożysku utrudnia transport niezbędnych substancji odżywczych dla dziecka. To może z kolei przyczynić się do zmniejszonej masy urodzeniowej dziecka. Tak dzieje się w przypadku umiarkowanego spożywania kofeiny. Inaczej jest jeśli przekroczymy 300mg kofeiny na dobę - może to znacznie zwiększyć ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu..
Kofeina i jej źródła
Każda przyszła mama powinna pamiętać o tym ze kofeina występuje nie tylko w ziarnach kawy. Do produktów zawierających kofeinę zaliczamy czarną herbatę, zieloną herbatę, coca colę, napoje energetyczne. W mniejszych ilościach znajdziemy ją również w kakao, czekoladzie czy też lekach przeciwbólowych.
Picie kawy, a karmienie piersią
Picie kawy w czasie karmienia piersią wygląda tak samo jak w przypadku picia kawy w ciąży. Trzeba zachować umiar, a jeśli to możliwe całkowicie ograniczyć i zastosować na przykład zdrowsze dla mamy i dziecka zamienniki kawy. Pamiętajmy, że maluszek nie potrafi metabolizować jeszcze kofeiny, która może kumulować się w tkankach i narządach. Zbyt duża ilość kofeiny może wywołać niepokój czy też bóle brzuszka. Dodatkowe pobudzenie zdecydowanie nie służy dziecku, które w pierwszych miesiącach życia potrzebuje dużo snu.
![cieżarna kobieta pije kawę](/userdata/public/assets/blogwebp/ciaza/kawa-i-ciaza-2.webp)
![kobieta w ciąży trzyma filiżankę kawy](/userdata/public/assets/blogwebp/ciaza/kawa-i-ciaza-5.webp)
Co możemy pić zamiast kawy?
Dobrym zamiennikiem jest kawa zbożowa, kawa z cykorii lub po prostu kawa bezkofeinowa. Jeżeli nie potrafisz wyobrazić sobie dnia bez klasycznej kawy - spróbuj ograniczyć ją do jednej słabej filiżanki dziennie. Czarną herbatę natomiast możemy zastąpić herbatą czerwoną lub owocową.