Skąd pochodzi kawa? Mity i legendy.
Kawa przebyła długą drogę dookoła ziemi i podbiła cały świat. Nie każdy wie, że zajęło jej to kilkaset lat! Nie jest łatwe określenie faktycznego pochodzenia kawy. Prawdopodobnie pierwsze drzewa kawowca pojawiły się ponad tysiąc lat temu. Jedna z tez mówi o tym, że kawa została odkryta w Etiopii około 858 roku, gdzie pierwsze napoje kawowe były przyrządzane z surowych owoców młodych krzewów kawowca. Kawa ta jednak w niczym nie przypominała naparu, który znamy dzisiaj. Traktowana była bardziej jako środek leczniczy i pobudzający niż pyszny napój, przy którym spotykają się ludzie żeby po prostu się zrelaksować. Czasami ziarna kawy suszono na słońcu, następnie były one rozdrabniane i mieszane z tłuszczem. Z takiej mieszanki sporządzano placki i kulki energetyczne, które spożywane były przez myśliwych i wojowników podczas długich wędrówek. Poniżej przedstawiamy kilka znanych legend, które w różny sposób tłumaczą nam skąd wzięła się kawa.
Skąd pochodzi kawa – legenda o Kaldim.
Warto zacząć od legendy o Kaldim (lub Chalidzie) z Etiopii. Pewnego razu afrykański pasterz wyruszył w poszukiwanie swoich kóz, które nie wróciły z pastwiska. Po długich poszukiwaniach udało mu się je odnaleźć. Zaciekawił go fakt, że zwierzęta wykazywały nadzwyczajną aktywność i pobudzenie. Odkrył, że przyczyną są liście i czerwone owoce z pobliskich krzewów, którymi zajadają się kozy. Sam także spróbował najpierw liści, a następnie czerwonych wisienek kawowca. Poczuł wtedy nagły przypływ energii i pobudzenia. Informacją o takim działaniu tajemniczej rośliny podzielił się ze swoimi ziomkami i w ten sposób popularność kawy urosła w siłę. Wszystko działo się w historycznym państwie Kaffa, które teraz jest regionem w Etiopii. Niektóre źródła podają, że nazwa „kawa” wzięła się właśnie od nazwy państwa „Kaffa”. Jest to jedna z opowieści, która próbuje przybliżyć pochodzenie kawy. Nie ostatnia.
Skąd wzięła się kawa – legenda o mnichach z jemeńskiego klasztoru.
Inna z legend mówi o stadzie kóz, należących do mnichów z klasztoru Chehodet w Jemenie, które nie powróciły z pastwiska. Rozochocone i wyraźnie pobudzone zwierzęta znalezione zostały przez pasterzy podczas spożywania liści i czerwonych owoców nieznanej im rośliny. Wracając do klasztoru Chehodet zabrali ze sobą owoce kawowca i opowiedzieli o swoich obserwacjach przeorowi klasztoru. Mnisi postanowili przyrządzić napar z przyniesionych owoców. Po spróbowaniu, okazało się, że jest on niezwykle pobudzający. Od tamtej pory życie w klasztorze uległo zmianie. Mnisi byli pobudzeni i pełni energii, co pozwalało im na odprawianie wielogodzinnych nocnych modłów. Wieść o cudownym napoju się rozniosła i był on przygotowywany w różnej formie i nazwano go „quahwa”, co oznacza wino w języku arabskim. Twierdzi się, że późniejsza turecka nazwa kawy - „kahve”, pochodząca od arabskiej „quahwy” tłumaczy genezę powstania nazwy czarnego naparu. Czy ta historia ostatecznie określa nam skąd pochodzi kawa? Przejdźmy do kolejnej...
Pochodzenie kawy – legenda o Omarze.
Znana jest również legenda o sławnym, choć ubogim lekarzu Omarze, który uzdrawiał ludzi modlitwą. Wygnany ze swojego rodzinnego miasta, zamieszkuje w jednej z grot na pustyni. Opuszczony i samotny, prawie umiera z głodu. Zbawienne okazują się czerwone jagody na krzewach w pobliżu jaskini. Surowe są zbyt gorzkie, więc Omar postanawia je upiec na ogniu, a następnie ugotować. Sporządzony napar dodaje mu sił i pozwala na dalsze leczenie ludzi. Wieść o uzdrowieniu starego pielgrzyma i przekonanie o leczniczych właściwościach kawy, rozchodzi się po całej Arabii. Lekarz powraca w chwale i zostaje patronem miasta Mokka w Jemenie.
Takich historii i legend o tym skąd wzięła się kawa jest z pewnością wiele. W każdej legendzie jest ziarnko prawdy, jednak nie sposób ocenić, która z nich jest najbliższa prawdy. Co je łączy? Wspaniałe właściwości i dobre samopoczucie, jakie zapewnia picie kawy. Trudno się z tym nie zgodzić… Jak wynika z informacji, które można znaleźć w różnych źródłach, na pytanie: Skąd pochodzi kawa?, zdecydowanie odpowiemy że z Afryki, a dokładniej z okolic dzisiejszego regionu Kaffa w Etiopii, skąd rozprzestrzeniła się po całym świecie.
O dalszej wędrówce śladami krzewu i owoców kawowca, dowiecie się w artykule: Historia kawy - czyli jak kawa podbiła świat.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o kawie? Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami naszego bloga: